Popis:
Kopřiva dvoudomáNa kopřivu dvoudomou narazíme téměř všude – roste totiž jako plevel v křovinách, u plotů, v příkopech nebo na rumištích. Tato vytrvalá bylina se dorůstá až do 120 cm výšky a bývá s oblibou používána při očistě organismu. Má větvitý plazivý oddenek a čtyřhrannou lodyhu. Je rozšířená skoro po celé Evropě. Obsahuje tzv. „kopřivový jed“, což je bezdusíkatá neprchavá látka, která vyvolává známé svědění a pálení. Je známá také obsahem kyseliny křemičité, mravenčí, serotoninu a sloučenin vápníku, draslíku, železa a sodíku. V jejích listech se soustřeďuje i značné množství chlorofylu.
Léčivé účinky:
Lehké antibiotické účinkyČistí krevOdstraňuje otoky a záněty močových cestPomáhá při revmatických obtížíchPůsobí diuretickyPoužití a přípravky:
Kopřiva je nejvíce známá pro kopřivový čaj, který se připravuje z jejích sušených listů a nati. Takový čaj má diuretické účinky, snižuje hladinu cukru v krvi a je vhodné ho pít při nachlazení pro celkové posílení a očistu organismu. Kopřiva sušením a zahříváním ztrácí žahavé vlastnosti. Mladé kopřivy se používají také v kuchyni - buď samostatně jako zelenina, nebo jako přísada do nádivek.
Kontraindikace:
Její konzumace se nedoporučuje ženám trpícím problémy s onemocněním pohlavních orgánů, jako jsou nádory a děložní krvácení. Neměly by ji užívat ani osoby s chronickým onemocněním ledvin, těhotné a kojící ženy, děti do 12 let, diabetici a osoby užívající léky snižující krevní tlak nebo antikoagulanty.Více na:
https://bylinkopedie.cz/kopriva-dvoudoma/