Popis:
Lékořice lysáTato vytrvalá bylina u nás roste jako planá. Pochází ze Středozemí, kde se používala zejména pro výrobu cukrovinek a v tabákovém průmyslu. Kvete od července do srpna typickými fialovými květy. Plodem lékořice je lusk. Bylina je významná především v čínské medicíně. V Indii se nápoj připravený z mléka, lékořice, šáchoru a pepře používal jako afrodiziakum. U nás je známá nejčastěji v podobě přípravku proti silnému kašli. Lékořice se na podzim sbírá pro svoje kořeny, které se následně suší.
Léčivé účinky:
Odstraňuje trávicí obtížeTlumí projevy chronické únavyPůsobí preventivně proti rakovině tlustého střeva a prsuLéčí ekzémyStará se o průchodnost cévPodporuje imunituPoužití a přípravky:
V léčitelství se kořeny lékořice využívají na výrobu extraktu, který je vhodný například pro uvolnění svalového napětí. Látky obsažené v lékořici pomáhají tvorbě žaludečních šťáv a předcházejí tvorbě žaludečních vředů. Její vnitřní užívání rozpouští hlen a uvolňuje dýchací cesty. Lékořice je též známá pro výrobu oblíbených pendreků a bonbonů.
Kontraindikace:
Nadužívání může negativně ovlivnit játra, vyvolat hypertenzi nebo otoky. Dokonce i nadměrná konzumace cukrovinek vyrobených z lékořice může zvýšit krevní tlak. Nežádoucími účinky, které se dostavují při překročení denní dávky (100-400mg lékořice, či jejích extraktů) mohou být závratě, bolesti hlavy, dušnost, otoky, hypertenze, srdeční arytmie a další. Obecně by měla být užíváná s velkou opatrností, nejlépe po konzultaci s lékařem. Je přímo kontraindikována při hypotonii, hypokalémii, selhání ledvin, nedostatku enzymu 11HSD, cirhóze, cholestatické žloutence, v době těhotenství a pro kojící matky. Nedoporučuje se konzumovat lékořici večer, jelikož může narušit usínání a kvalitu spánku.Více na:
https://bylinkopedie.cz/lekorice-lysa/