Popis:
Len setýJedná se o jednoletou rostlinu, ze které se získávají její vlákna a semena. Často se pěstuje ve Středomoří nebo v Indii. Rostlina vyroste až do 1,2 metrů výšky. Má typické světle modré pětičetné květy, které se po opylení přemění na tobolky.
Léčivé účinky:
Doplňuje bílkovinyPůsobí antibakteriálně, antivirově a proti plísnímZlepšuje děložní slizniciLéčí prostatické potíže, hemeroidy a střevní nádorové onemocněníStará se o pravidelné vyprazdňováníUžívá se při vysoké fyzické zátěžiPoužití a přípravky:
Lněné semínko se přidává do salátů, pečiv nebo jiných pokrmů. Pro snazší stravitelnost se doporučuje semínka před konzumací rozmixovat a skladovat v lednici. Má příznivé účinky na imunitní systém organismu, proto je hojně zastoupeno v tinkturách či mastičkách. Semínka jsou bohatá na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, takže se z nich může připravit i lněný olej, který léčí žaludeční a střevní potíže. Stejné problémy by pak měl vyřešit lněný odvar. Na otoky a křeče můžeme použít zábal z pomletých semen. Len se používá i při výrobě celulózy, jinak známé pod názvem koudel.
Kontraindikace:
Snižuje vstřebávání léků – pro jeho užívání je nutná konzultace s lékařem. Osoby se zánětlivým nebo autoimunitním onemocněním střev by se o jeho konzumaci měli taktéž radit s odborníky. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Při konzumaci suchých lněných semen hrozí částečná či úplná obstrukce střev. Více na:
https://bylinkopedie.cz/len-sety/