Popis:
Meduňka lékařskáMeduňka lékařská je bíle kvetoucí aromatická bylina vonící po citrónu. Její výška se pohybuje v rozmezí od 70 – 150 cm. Původem pochází ze Středozemí, nicméně hojně se pěstuje i u nás a občas i zplaňuje. Vyhovují jí chráněná slunná stanoviště s propustnou humózní půdou. Nejčastějí se z meduňky používá nať, dále pak její list. Je sbírána před rozkvětem, neboť v období květenství se obsah léčivých silic snižuje. Je známou bylinou zejména pro svůj uklidňující účinek. Skvěle hojí i podrážděný žaludek. Působí jako prevence před srdeční arytmíí, zpomaluje tep a řeší problémy s usínáním.
Léčivé účinky:
Zbavuje stresu a pocitů úzkostiBlahodárně působí při nervové vyčerpanostiZklidňuje organismusUvolňuje křeče a odstraňuje nadýmáníPodporuje trávení a zažíváníPozitivně ovlivňuje srdeční činnostMá protivirové účinky – obzvlášť u oparůV lidové medicíně se využívá jako hypnotikum a sedativumPomáhá proti nespavosti, zpříjemňuje spánekPoužití a přípravky:
Její nálev připravený z čajové lžičky meduňky na 1 šálek horké vody posiluje nervový systém, uvolňuje napětí a křeče a má lehce sedativní účinky. Je vhodná k výrobě esenciálních olejů, které navozují příjemné pocity a odstraňují nespavost. Meduňka je zastoupena v mnohých čajových směsích.
Kontraindikace:
Konzumace meduňky není vhodná před porodem – její vlastnosti mohou proces zpomalit a oddálit nástup kontrakcí. Jedinou absolutní kontraindikací pro použití meduňky v těhotenství je alergie. Nadužívání meduňky může vyvolat závratě, sípání, nevolnost, zvracení nebo bolesti břicha. Nesmí se užívat 2 týdny před plánovanou operací, protože silně interaguje s léky, které jsou podávány během chirurgických zákroků. Neužívejte při hypotyreóze. Zintenzivňuje účinnost barbiturátů. Reakcemi, které vznikají v případě, že je jedinec na meduňku alergický jsou například otoky, problémy s dýcháním, poruchy vědomí, vyrážky a svědění kůže.Více na:
https://bylinkopedie.cz/medunka-lekarska/