Popis:
Myrha (myrhovník)Myrhovník je suchomilný trnitý keř se vyskytuje především v Africe, na Arabském poloostrově a v Indii. Myrha jako taková je silně aromatická pryskyřice zlatočervené barvy proudící kmenovými kanálky, která se získává naříznutím kůry myrhovníku. Této na vzduchu rychle tuhnoucí a tmavnoucí pryskyřice je myrhovník schopen vyprodukovat až 1 kg ročně. Dříve byla neodmyslitelnou součástí náboženských obřadů a rituállů. Například ve starověkém Egyptě se používala k balzamování těl nebo se přidávala do směsi s kadidlem. Nyní ji můžeme spatřit hojně zastoupenou v parfumerii nebo kosmetice.
Léčivé účinky:
Povzbudivé účinkyOdstraňuje plynatostOdplavuje toxiny a škodlivé látky z tělaChrání játraPodporuje tráveníProtirakovinné účinkyHojí ranky při kožních potížíchZamezuje infekciPůsobí antibakteriálněPoužití a přípravky:
Kromě toho, že byla neodmyslitelnou součástí náboženských obřadů, dnes ji můžeme používat nejčastěji ve formě tinktury, která dokáže organismus povzbudit při únavě, nachlazení nebo astmatu. Taková tinktura je vhodná i na rozproudění krevního oběhu. Bojuje proti plynatosti a napomáhá správnémů trávení. Taktéž slouží jako přípravek chránící játra. Zajišťuje celkovou obranyschopnost těla. Myrha je také ideálním pomocníkem při léčbě akné. Naší pleti pomáhá zacelit drobné jizvičky, ranky a vrásky. Kvůli antibakteriálním účinkům předchází šíření kožních infekcí. Dále lze myrhy a jejích účinků využít při zánětech hrdla, k ošetření aftů a zanícení dásní, paradentóze a podobně. Jejím pálením můžeme odhánět hmyz.
Kontraindikace:
Nedoporučuje se užívat během těhotenství, může způsobobat kontrakce. Nadužívání způsobuje průjem nebo snížení krevního tlaku.Více na:
https://bylinkopedie.cz/myrha/