Popis:
Myrta obecnáMyrtu obecnou najdeme na suchých slunečných místech nebo lehce stinných prostranstvích v severní Americe, Jižní Evropě a v Asii. Půda, ve které se Myrta pěstuje nesmí obsahovat vápno. Ve volné přírodě může dosahovat až 5 metrové výšky. Má malé aromatické listy s olejovými žlázkami. Její bílé květy jsou k vidění mezi dubnem a říjnem a postupně se z nich stávají plody, kterými jsou modročerné bobulky podobné hrášku. Její jméno je převzato z řeckého slova „myron“, což v překladu znamená „vonný balzám“. Tato rostlina je často spojená se svatbou, neboť je od antických dob zasvěcena bohu svateb Hymenovi. Proto ji svatebčani mívají připíchnutou na klopě saka.
Léčivé účinky:
Čistí dýchací cestyLéčí akné, kožní choroby, lupénku a ekzémyOdstraňuje zánět dutin a dásníMá silné dezinfekční účinkyPomáhá při kašli a bronchiálních infekcíchPoužití a přípravky:
Myrta je pro dezinfekční účinky doporučována ve formě čaje při urologických potížích. Tento čaj je připravován z jejích listů. Obkladem namočeným v odvaru z myrty vyřešíme lehké kožní odřeniny a rány. Esenciální oleje z myrty čistí dýchací cesty a osvěžují organismus jako takový. Pro svoje silné aroma je surovinou hojně využívanou v parfumerii, kosmetice a drogerii. Usušené květy a listy mají ještě silnější vůni a jsou často vkládány okolo prádla do skříně. Masti s výtažky myrty jsou vhodné k léčbě podrážděné pokožky, popálenin, opruzenin nebo komářích štípanců. V kuchyni je používána při grilování nebo opékání masa.
Kontraindikace:
Není vhodné myrtu užívat déle než tři týdny. Není vhodná při těhotenství, v době kojení a při přecitlivělosti na myrtu.Více na:
https://bylinkopedie.cz/myrta-obecna/