Popis:
Ostropestřec mariánskýJedná se o prastarou jedno nebo dvouletou rostlinu podobnou bodláku, která září nepřehlédnutelnými purpurovými květy. Pochází ze Středozemí, ale můžeme ji pěstovat i u nás v Čechách. Kvůli obsahu flavonolignanu silymarin je ostropestřec ohromně prospěšný pro zdraví jater. Tyto látky se totiž váží na buněčné membrány jater, a tak zamezují pronikání toxických látek do orgánu. Je vhodným pomocníkem při léčbě mononukleózy, žloutenky, cirhózy jater a bakteriálních onemocnění jater.
Léčivé účinky:
Tlumí pocity depresePomáhá při otravě z lékůDetoxikuje organismusPodporuje činnost jater a žlučníkuPříznivě ovlivňuje imunitní systémSnižuje projevy alergiePoužití a přípravky:
Ostropestřec je v obchodech k dostání ve formě doplňků stravy, kapek, olejů nebo čaje. Čaj připravený z rozdrcených semen je vhodné popíjet při migrénách, závratích, alerigiích, ale hlavně při očistě jater – ráno, před obědem a před spaním. Odstraňuje následky z chemoterapie a pomáhá při otravě z léků.
Kontraindikace:
Neměl by být užíván při akutních stavech otravy. Dále se nedoporučuje lidem trpícím obstrukcí žlučovodů, ženám užívajícím antikoncepci, osobám s diabetem nebo hypoglykémií. Kvůli nedostatku informací by se ostropestřci měly vyhnout děti do 12 let a tehotné či kojící ženy.Více na:
https://bylinkopedie.cz/ostropestrec-mariansky/