Popis:
Ostružiník křovitýOstružiník je až třímetrový keř s převislými ostny pokrytými větvemi a řapíkatými zubatými listy. Začátkem května se na bylině objevují narůžovělé květy, které se po opylování hmyzem mění na plody, jimiž jsou ostružiny bohaté na vitamín C. Kvůli jeho trnitým obloukovitě rostoucím šlahounům se jeho růst často stává nezvladatelným, a proto se nedoporučuje jeho pěstování na zahradách.
Léčivé účinky:
Příznivé účinky na organismusPůsobí protizánětlivěOdstraňuje hemeroidyLéčí záněty hrtanu, bolest v krku, chřipku a nahlazeníZamezuje a předchází vzniku aknéPomáhá při úplavici nebo při problémech s dásněmiBohatý naminerální látky, sacharidy a vitamín CMočopudné účinkyPodporuje trávicí ústrojíDetoxikujePoužití a přípravky:
Ostružiník je známý pro svoje černé trpké plody, které se konzumují samostatně za syrova nebo je jich využíváno v kuchyni například při výrobě marmelád nebo omáček. Málokdo však ví, že svoje léčivé schopnosti ostružiník ukrývá především v listech sbíraných od dubna do září. Obsahují totiž velké množství organických kyselin, flavonoidů, tříslovin, pektinů a minerálních látek. Z jeho listů můžeme snadno doma připravit čaj, kapky nebo kloktadlo, které využijeme zejména při bolestech v krku nebo zánětech dutiny ústní. Mastičky obsahující výtažky z ostružiníku hojí kožní záněty a ekzémy.
Kontraindikace:
Listy ostružiníku nemají žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Plody se nesmí užívat při akutním zánětu ledvin, žaludečních vředech či zánětech žaludku a střev.Více na:
https://bylinkopedie.cz/ostruzinik-krovity/