Popis:
Pepřovník černýJedná se o popínavou stálezelenou rostlinu připomínající chmel. V příznivých podmínkách se může dožít až 60 let dorůstat až 15 metrů délky. Původem pochází z Indie, ale díky Alexandru Velikému se rozšířil do Evropy a následně do celého světa. Zralé bobule pepřovníku zbavené slupek jsou v obchodech k dostání jako pepř bílý. Pepř černý jsou tytéž plody, akorát jsou nedozrálé a fermentované. Nezralé usušené plody označujeme jako pepř zelený.
Léčivé účinky:
Podporuje chuť k jídluStimulační a močopudný účinekOdstraňuje plynatostHubí parazityLéčí potíže ústní dutiny – záněty, infekceHojí některá kožní onemocnění při zevním užitíPomáhá při zahlenění organismu, při dýchacích potížíchPozitivně ovlivňuje plodnostPotlačuje oxidativní stresPříznivé účinky na gastrointestinální traktUrychluje peristaltikuPoužití a přípravky:
Dříve byl pepř černý považován za afrodiziakum. Dnes se nejčastěji uplatňuje jako koření v kuchyni. Pepř se používá jako koření zejména na maso a zeleninu, protože pomáhá s jejich trávením. Méně známou, přesto velice cennou surovinou v kuchyni je pepřový olej bohatý na minerály a vitamíny jako je například vápník, selen nebo železo. Pepř užíváme zejména potřebujeme-li podpořit chuť k jídlu. V takovém případě se doporučuje každé ráno konzumovat lžičku podrceného pepře smíchanou s lžící medu. Tento přípravek je vhodný i na bolesti břicha. Čaj z černého pepře poslouží jako výborný pomocník při horečce nebo při nachlazení doprovázeném vysokou sekrecí hlenu. Stejný čaj můžeme kloktat při problémech s dásněmi.
Kontraindikace:
Jeho vnější konzumace není doporučována tehotným a kojícím ženám a dětem do 15 let. Není vhodný pro osoby s žaludečními obtížemi.Více na:
https://bylinkopedie.cz/peprovnik-cerny/