Popis:
Šafrán setýTato rostlina pochází z jižní Evropy a dnes je pěstován v mnoha zemích. Jeho největšími producenty jsou Itálie, Francie, Španělsko, Řecko, Turecko a v indický stát Kašmír. Šafrán se pyšní krásnými fialovými květy, které se objevují hlavně na podzim. Právě tyto květy ukrývají tolik ceněné 2-3 cm dlouhé čnělky, které slouží jako vzácné koření v kuchyni. K produkci 1 kg tohoto koření je zapotřebí 100 000 ručně sbíraných šafránových květů. Kvůli jeho nedostatku a vysoké ceně dochází dokonce i k pokusům o jeho imitaci.
Léčivé účinky:
Napomáhá při hubnutí, neboť navozuje pocit sytostiZmírňuje příznaky premenstruačního syndromuOdstraňuje únavu a depresePředchází vzniku rakovinyPůsobí jako afrodiziakumPodporuje kardiovaskulární systémLéčí erektilní dysfunkciPoužití a přípravky:
Šafrán je sbírán zejména pro svoje čnělky, které se nachází uvnitř květu. Šafránové koření je využíváno v kuchyni pro svoji chutnou, aromatickou, kořeněnou až štiplavou chuť, která perfektně doplňuje rýžové, zeleninových či masitých pokrmů. Šafrán se postará o krásnou žlutooranžovou barvu, tudíž má velký význam i v průmyslu textilního barviva. Užívá se též v kosmetice nebo ve farmacii. V léčitelství se používá jako protizánětlivé a protinádorové činidlo. Podporuje hojení ran a léčí horní cesty dýchací. Čajem připraveným z šafránu můžeme odbourat stres a uklidnit nervy.
Kontraindikace:
Například v kombinaci s rybím tukem, právenkou latnatou, proteinovými peptidy, kopřivou dvoudomou, kustovnicí a dalšími bylinami či doplňky stravy s hypotenzními schopnostmi může šafrán zvýšit riziko hypotenze. Vedlejší účinky způsobené souběžným užíváním mohou být necitlivost, krvavý průjem, zvracení, žlutá pigmentace kůže a další.Více na:
https://bylinkopedie.cz/safran-sety/