Popis:
Šalvěj lékařskáŠalvěj lékařská pochází ze Středozemí, ale nyní je rozšířená po celém světě. Tato rostlina vyhledává slunná místa a propustnou půdu. Šalvěj se díky své nenáročnosti na pěstování těší velké oblibě u zahrádkářů. Vytváří 30-50 cm vysoký polokeř, který často i zplaňuje. Kvete sytě fialově a její listy jsou světle zelené pokryté jemným chmýřím.
Léčivé účinky:
Příznivé účinky na lidský mozek – zejména na kůru velkého mozkuOdstraňuje duševní vyčerpanostStará se o správnou činnost nervů, žláz a očíZlepšuje paměť a lidské smyslyZamezuje poceníReguluje správné vylučování močiPůsobí protizánětlivěPoužití a přípravky:
Šalvěj našla uplatnění v řadě přípravků. Oblíbené jsou například šalvějové pastilky na kašel, šalvějové čaje, tinktury, prášky nebo koupele. V domácích podmínkách z ní můžeme připravit například zubní pastu nebo koupel, která odstraňuje plísně nohou. V české kuchyni se používají čerstvé i sušené šalvějové listy, které nesou trpkou až nahořklou chuť, jenž se perfektně hodí například k telecímu nebo vepřovému masu. Přidává se také do omáček, čerstvých sýrů nebo nádivek. Nálevem z šalvěje se při pravidelném oplachování hlavy můžeme účinně zbavit lupů. V kosmetice je pro své dezinfekční schopnosti užívána k výrobě pleťových vod na problematickou a aknózní pleť.
Kontraindikace:
Ve velmi vysokých dávkách je tujon obsažený v šalvěji velmi toxický. Neužívejte šalvěj perorálně déle než tři týdny. Nepřekračujte doporučenou denní dávku šalvěje. Není vhodná pro děti do 10 let, těhotné a kojící ženy – může způsobovat ztrátu laktace. Není vhodné pro osoby přecitlivělé na rostlinu. Užívání je nutno konzultovat s lékařem, neboť při nadužívání může dojít k nevratnému poškození jater.Více na:
https://bylinkopedie.cz/salvej-lekarska/