Popis:
Sezam indickýJedná se o dvouděložnou jednoletou rostlinu, která divoce roste v Africe, ale i v Indii. Může dorůstat až 2 metrů výšky a kvete růžově. V jeho malých tobolkových plodech najdeme malá semena různé barev – nejčastěji černá nebo bílá. Sezamové květy jsou bohaté na silice, proto se s nimi setkáme i v kosmetice.
Léčivé účinky:
Má antioxidační účinkySnižuje hladinu cholesteroluUlevuje při revmatoidní artritiděPůsobí protizánětlivěChrání játra před poškozením volnými radikályBlahodárně ovlivňuje dýchací, nervový a oběhový systémPozitivní vliv na lidský mozekLéčí vlhký kašelSnižuje krevní tlakPomáhá při léčbě cukrovky a prostatyPředchází astmatu a migréněZmírňuje bolesti u naraženinPoužití a přípravky:
Se sezamem se setkáme nejčastěji v kuchyni. V podobě semínek ho můžeme najít v obchodech samostatně nebo obsažený v různých typech pečiva a slaných pochutin. Sezamová semínka známe dvojího druhu – černá a bílá. Není mezi nimi žádný rozdíl, jen černá jsou o něco málo chuťově výraznější. Sezamová semínka lze konzumovat syrová či opražená. Před jejich konzumací se ale doporučuje je namlít nebo je namočit na několik hodin do vody, aby byla lépe stravitelná. Ze sezamových semínek se připravuje tradiční sezamová pasta zvaná tahini, která je neodmyslitelnou surovinou při přípravě cizrnové pomazánky hummusu. Olej vyrobený ze sezamových semínek se považuje za nejstarší běžně užívaný olej na světě. Sezamový olej je typický pro vysoký obsah omega 9 mastných kyselin a fytosterolů. Lze ho využít při vaření, nebo i při péči o suchou pokožku. Obkladem připraveným ze sezamového oleje můžeme vyléčit otoky či naraženiny. Při vnitřním užití je vhodným pomocníkem při řešení zácpy.
Kontraindikace:
Může vyvolávat potravinové alergie. Vedlejší příznaky alergie může být nevolnost, bolest břicha nebo zvracení.Více na:
https://bylinkopedie.cz/sezam-indicky/