Popis:
Skořice – Skořicovník cejlonskýSkořice, jak ji známe je kůra aromatických tropických stromů. Stromy, ze kterých je kůra získávána nazýváme skořicovníky. Skořicovník cejlonský a skořicovník čínský patří mezi nejznámější druhy, avšak skořicovník cejlonský se považuje za nejkvalitnější. Kůra po vysušení utváří svité tvrdé tyčinky. Na koření se používá vnitřní část kůry – je totiž nejbohatší na silice.
Léčivé účinky:
Odstraňuje kožní onemocněníMá analgetické, protiplísňové, antioxidační a antibakteriální vlastnostiPrevence proti vzniku rakoviny a diabetu 2. typuLéčí kvasinkové infekcePůsobí proti nevolnostiČasto využívaná v aromaterapiiPoužití a přípravky:
Skořice je tradiční koření využívané nejčastěji v době Vánoc nebo v jablečných moučnících. Přidává se však i do indických pokrmů nebo do rýže. Skořici můžeme přidat do kávy nebo z ní připravit lahodný čaj s medem. Její konzumace navrací chuť k jídlu, zabraňuje nadýmání, podporuje trávení a léčí nevolnost či pálení žáhy. Díky svému nezaměnitelnému aroma se stala součástí řady parfémů a kosmetických produktů, v kterých skořice uplatní své i léčivé účinky. Oblíbená je i ve farmacii, kde je přidávána do léčiv, protože upravuje jejich nepříjemnou chuť.
Kontraindikace:
Vysoké dávky skořice mohou dráždit sliznici žaludku nebo poškodit játra a ledviny. Ve velkém množství je toxická. Neměla být užívána při žaludečních vředech a vysokém krevním tlaku. Není vhodná pro děti do 3 let. Neměla by být konzumována během těhotenství, protože může způsobit kontrakce nebo dokonce potrat. Omezit její užívání by měly i kojící matky a osoby se zvýšenou kyselostí žaludku.Více na:
https://bylinkopedie.cz/skorice/