Popis:
Slunečnice ročníDo Evropy se rostlina rozšířila již v 16. století. Dnes se pěstuje hojně zejména pro potravinářské účely. Její dlouhý pevný stonek nese velké žluté květenství. Její květ může mít v průměru až 30 cm. Ve střední části květu dozrávají její semena, pro která je slunečnice tolik ceněná. Její semena jsou jedlá a protože mají vysoký obsah tuků, lisuje se z nich olej. Pokud necháme semena v květu, mohou v zimě posloužit jako potrava pro drobné ptáky. Je označována za symbol léta a pěstuje se též pro léčivé, průmyslové či dekorativní účely.
Léčivé účinky:
Předchází vzniku aterosklerózyZpomaluje stárnutí kůžeEliminuje volné radikály – má antioxidační účinkyMá vliv na plodnostLéčí drobné ekzémy, záněty a poraněníStará se o správné fungování reprodukčních orgánůSnižuje hladinu špatného cholesterolu v krviPodporuje imunitní systémPoužití a přípravky:
Slunečnicová semena jsou často přidávána do různých druhů pečiv. Můžeme je konzumovat ale i syrová nebo opražená. Lze je rozemlít na moučku, která je hlavní surovinou při výrobě orientální chalvy. Nejčastěji se semena slunečnice používají k lisování oleje, který je pak využíván v kuchyni. Takový olej je velmi výživný – obsahuje vitamín E, fytosteroly, omega 6 mastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny a mononenasysené mastné kyseliny. Za studena lisovaný olej lécí záněty, kožní choroby a podráždění. Vhodný je taktéž při čištění žubů nebo při péči o dásně. Slunečnicový olej při vnějším použití výborně vyživí vlasy, nehty a pokožku. Čaj, který v domácích podmínkách připravíme z květů slunečnice pomáhá při horečce, revmatismu nebo při onemocnění žaludku. Rozříznutý list nebo stonek perfektně ošetří modřiny či drobné rány.
Kontraindikace:
Kvůli ne příliš příznivému poměru omega 3 a omega 6 se nedoporučuje konzumovat slunečnicový olej ve velkém množství.Více na:
https://bylinkopedie.cz/slunecnice-rocni/