Popis:
Smetánka lékařskáJedná se o vytrvalou odolnou žlutě kvetoucí rostlinu s výskytem v mírném pásu Evropy a Asie. Často zplaňuje na loukách, zahradách či mezích. Využitelná je rostlina celá, avšak sbírá se především její kořen. Ten je sbírán na podzim, kdy listová růžice usychá. Nasbírané kořeny se následně suší, dokud nepřestane vytékat mléčná šťáva bohatá na taraxacin, inulin, cukry a bílkoviny.
Léčivé účinky:
Odstraňuje žlučové kamenyPůsobí jako diuretikumPodporuje funkci jater, ledvin a žlučníkuZvyšuje chuť k jídluStará se o správné zažíváníBojuje proti diabetuMá léčivé účinky na artrózu a dnuPoužití a přípravky:
Čaj, který připravíme z nasekaného sušeného kořene pomáhá na překyselený žaludek. Z natrhaných pampeliškových květů se může připravit pampeliškový med, který můžeme přidat do čaje a vytvořit tak perfektní prostředek proti nachlazení. Čínskou specialitou je pampeliškový kvetoucí čaj. Z mladých listů smetánky se dá připravit zdravý salát, neboť jsou bohaté na vitamin C. Kvůli jejich hořkosti se před konzumací doporučuje zajít je vlažnou slanou vodou, která v listech ale zároveň zanechá vitamin. Populární forma konzumace je také čerstvá šťáva.
Kontraindikace:
Pampeliška není vhodná pro těhotné a kojící ženy, nebo děti. Může vyvolat alergii, která se projevuje záněty kůže. Není vhodná pro osoby trpící neprůchodností střev a žlučových cest.Více na:
https://bylinkopedie.cz/pampeliska-lekarska/