Popis:
Tymián obecnýTymián pochází původně ze Středomoří, protože vyhledává slunná suchá místa. Proto, že není zvyklý na příliš nízké teploty, pěstuje-li se ve střední či východní Evropě, je nutné ho chránit před zimou. Je to keř nízkého vzrůstu, který ve svém nitru skrývá spoustu tělu prospěšných látek. Některými z nich jsou například silice, třísloviny, flavony nebo aromatické a triterpenické kyseliny. Právě díky takovému obsahovému zastoupení sehrává tymián důležitou roli v kuchyni jako koření. Důležitý je ale i pro farmaceutický nebo kosmetický průmysl. Některé druhy tymiánu mohou vonět dokonce citronově nebo pomerančově.
Léčivé účinky:
Tlumí kašel a bolest v krkuOdstraňuje nadýmáníPůsobí proti zánětu a průjmu Léčí infekce močových cestStimuluje krevní oběh a produkci bílých krvinekMá antibakteriální účinkyPoužití a přípravky:
Tymián je bylinka často používaná v kuchyni. Používá se jako koření jak čerstvý, tak i sušený. Je vhodný zejména k dochucování pokrmů připravených z brambor. Má ale jistě co nabídnout i v odvětví kosmetiky nebo léčitelství. Jeho léčivé účinky najdeme v sirupech, olejích či extraktech. Esenciálními oleji z tymiánu můžeme posílit srdce, krevní oběh, ale i celkovou imunitu organismu. Pokud nás trápí bolesti na průduškách, můžeme užívat tymiánového sirupu, který revitalizuje horní dýchací cesty.
Kontraindikace:
Tymiánový olej by neměly užívat děti do 6 let. Dále by neměl být užíván osobami s oběhovou nedostatečností. Práškový tymián způsobuje nadměrnou sekreci žluči – zejména u citlivých osob. Lidé trpící cholelitiázou by měli konzumaci práškového tymiánu konzultovat se svým lékařem. Nadužívání může způsobovat nevolnost nebo zvracení.Více na:
https://bylinkopedie.cz/tymian-obecny/