Popis:
Vrba jívaPůvodně pochází z Evropy a západní a střední Asie. Často roste na okrajích lesa, v otevřených polích nebo ve volnějších lesích. Dorůstá až do výšky 10 metrů. Listy vrby jsou 3-12 cm dlouhé a její kůra je šedavě zbarvená. Předtím, než se objeví objeví listy vrba kvete stříbřitými samčími a samičími jehnědami. Dřevo vrby je žluto-červeně zbarvené.
Léčivé účinky:
Ulevuje od bolestiPotlačuje návaly tepla a pocení spojené s menopauzouPůsobí proti pálení žáhy a průjmuÚčinné kloktadlo při léčbě bolesti v krkuLéčí revmatická onemocnění, artritidu, bolest zad, kolen nebo bokůČistí drobné rány, záněty kůže a zraněníMá analgetické a antipyretické vlastnostiZastavuje krváceníPřírodní zdroj kyseliny salicylovéPoužití a přípravky:
V léčitelství se používá především vrbová kůra. Je bohatá na salicyláty a taniny. V listech jsou zase zastoupeny flavonoidy. Jehnědy, čerstvé výhonky i listy jsou jedlé. Ve spojení s octem je vrba schopná léčit bradavice. Vrba jíva je tradičním symbolem jara a Velikonoc – z mladých proutků se pletou pomlázky. Mladé listy lze připravit jako pokrm obdobně jako špenát. Dříve se dřevo vrby jívy kvůli svoji pružnosti k výrobě různých domácích a zemědělských nástrojů. Z drcené práškové kůry můžeme připravit čaj vhodný na revmatická onemocnění, bolesti hlavy nebo záněty trávicího systému. Tinkturou z vrby můžeme odstranit taktéž bolest hlavy, svalů, zad, menstruační bolesti, ale můžeme tak předejít i nachlazení nebo chřipce.
Kontraindikace:
Může způsobit alergické reakce u lidí citlivých na salicyláty. Neměla by být užívána s léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou. Těhotné a kojící ženy by měly užívání této byliny konzultovat s lékařem. Nadužívání může způsobit podráždění trávicího traktu nebo obdobné zažívací potíže.Více na:
https://bylinkopedie.cz/vrba-jiva/