Dopřejte probiotika také vašim rostlinám
Probiotika pro lidi zná asi každý. Ale napadlo vás někdy, že stejně tak jako jsou probiotika prospěšná pro naše těla, mohou pomoci i rostlinám? Využití najdou jak u pokojových rostlin, tak i na vašich zahradách. Co to probiotika pro rostliny jsou a jak mohou rostlinám pomoci se dozvíte v tomto článku.
Co to jsou probiotika
Probiotika jsou obecně kultury živých mikroorganismů. U člověka jsou součástí střevní mikroflóry, kde pozitivně ovlivňují trávicí systém. Probiotika určené pro rostliny jsou aplikovány do půdy, kde zvyšují její kvalitu a schopnost zadržovat vodu a živiny. Navíc spolu probiotické bakterie dobře spolupracují a znesnadňují množení jiných patogenních mikroorganismů.
Probiotické bakterie se vyskytují v půdě přirozeně, avšak z mnoha důvodů obvykle není jejich množství dostatečné. Jedním z nich může být paradoxně například nadměrné hnojení, díky nimž se rostliny snadnou dostanou k potřebným živinám a nemají tak potřebu rozšiřovat kořenové systémy. Díky malým kořenovým systémům pak neprodukují dostatek cukrů, které slouží jako výživa právě pro prospěšné bakterie. Ty tak postupně umírají a s nimi ubývá i na kvalitě půdy.
Probiotika můžete využít jak u pokojových rostlin, tak i na vaší zahradě. Jsou ekologická a zcela neškodná, tudíž je můžete bez obav použít i na vašich záhonech se zeleninou a dalšími plodinami určenými ke konzumaci.
Probiotikum není hnojivo
Pozor na záměnu probiotik a hnojiv. Nejedná se o totéž. Probiotické bakterie pouze zefektivňují využití hnojiva rostlinou, avšak samotné hnojivo nenahrazují. Žádné živiny do půdy nepřidávají, ale zlepšují kvalitu a dostupnost těch, které jsou v půdě již obsaženy.
Hnojiva naopak dodávají do půdy živiny. Těmi základními jsou dusík, fosfor a draslík, dále vápník, síra a hořčík. V různé míře mohou obsahovat také stopové prvky, jako je bor, chlor, mangan nebo třeba měď. Všechny tyto prvky jsou pro rostliny nezbytné.
Jak jsme si už řekli, probiotika nenahrazují hnojiva. Hnojení se tedy nevyhneme. Snažte se však vyvarovat chemickým hnojivům a raději sáhněte po těch organických. Rostlinám je vcelku jedno, které z nich použijeme, chtějí hlavně dostat své živiny, avšak pro půdu a životní prostředí je použití organických hnojiv mnohem přívětivější. Jejich nevýhodou je, že rostlinám nějaký čas trvá, než jsou schopny živiny z organických hnojiv využít. Použijete-li však organické hnojivo právě v kombinaci s probiotiky, nemusí vás tato skutečnost trápit.
Jak probiotika prospívají rostlinám
Jednoduše řečeno, probiotika oživují půdu. A živá půda je základní předpoklad pro její úrodnost. Půdní mikroorganismy nejen, že rozkládají zbytky těl organismů a přeměňují je tak na látky využitelné vyššími rostlinami, ale také zadržují v půdě vodu. Ta je nezbytnou podmínkou proto, aby byly rostliny schopny potřebné živiny a minerální látky z půdy čerpat. Dále se půdní mikroorganismy podílejí na koloběhu dusíku, uhlíku a síry.
Probiotika tedy zlepšují kvalitu a stav půdy, čímž usnadňujím rostlinám příjem živin a vody z ní. Navíc živiny upravují do takových forem, které jsou pro rostliny snáze vstřebatelné. Rostliny touto cestou podporují v růstu, zlepšují jejich kondici, odolnost vůči patogenům a škůdcům, zvyšují úrodnost, posilují kořenové systémy. Navíc se vám rostliny odmění i větším množstvím květů.