Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Tipy pro bezodpadovou domácnost

Množství odpadu, které vyprodukujeme je opravdu enormní. V České republice se v roce 2021 vyprodukovalo téměř 6 mil. tun komunálního odpadu. To znamená, že na každého obyvatele připadá průměrně 560 kilogramů odpadu ročně. To představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí. Rádi byste množství odpadu ve vaší domácnosti zredukovali, ale nevíte, jak na to? Nebojte, není to nic těžkého. Přinášíme vám několik rad, jak na to.

Pryč s jednorázovými obaly

Největší objem vyprodukovaného odpadu tvoří jednorázové obaly. Přitom můžeme většinu z nich jednoduše nahradit. Začněte třeba tím, že vyměníte igelitové tašky, do kterých vám zabalí zboží v supermarketech za plátěnou, kterou s sebou budete nosit na každý nákup. V kabelce vám nezabere téměř žádné místo a navíc je pevnější a vyhnete se s ní tak situacím, kdy sbíráte nákup po ulici, protože to igelitová tažka prostě nezvládla. Stejně tak mikrotenové sáčky na pečivo či ovoce a zeleninu lze vyměnit za látkové. Nejen, že tak ulehčíte životnímu prostředí, ale navíc se vám v nich zelenina a ovoce nezapaří a pečivo vám vydrží déle čerstvé a bez plísně. Stále populárnější jsou také takzvané bezobalové obchody, kde do vlastních sáčků a nádob můžete koupit mnohem více, než jen zeleninu a pečivo. Tyto obchody nabízejí široký sortiment zboží od těstovin přes luštěniny až po drogeristické zboží.

Stavíte se každé ráno na rohu pro kávu s sebou a jídlo z restaurací si rádi necháváte až na doma? I jednorázové kelímky na nápoje a boxy na jídlo můžete vyměnit za vlastní, které budete moci používat opakovaně. Mnohé kavárny navíc poskytují slevu v případě, že si kávu s sebou necháte natočit do vlastního kelímku. A vzhledem k nepřebernému množství termohrnečků, které trh nabízí, se může jednat i o stylový doplněk. Stejně tak svačinu do práce či do školy si můžete zabalit do omyvatelných svačinových boxů.

 

Také jednorázových brček a příborů se lze zbavit. Pořiďte si nerezové brčko, které budete nosit při sobě a na festivaly a venkovní akce s sebou noste cestovní příbor

Využívejte věci na maximum

Máte plnou šatní skříň oblečení, ale polovinu z něj jste na sobě neměli, ani nepamatujete? Pak je nejvyšší čas se těchto kousků zbavit. Není však nutné je hned vyhazovat do popelnice. Pošlete ho místo toho dál. Ať už jej darujete nebo prodáte, ulehčíte tak svému šatníku i životnímu prostředí a v druhém případě navíc uděláte dobrý skutek. Pokud se vám zachtělo nových kousků, zkuste mrknou nejprve po těch z druhé ruky. Budete překvapeni, jak báječné kousky můžete v secondhandech najít. Stejným způsobem jako s oblečením můžete nakládat i s dalšími věcmi, jako jsou třeba knihy nebo dětské hračky. To, co vám už neposlouží může udělat někomu druhému radost.

Něco se vám rozbilo? Zkuste danou věc nejprve opravit místo toho, abyste ji hned házeli do popelnice. A co když opravit nejde? Zamyslete se nad tím, zda nemůže posloužit k jiným účelům či zda její části nelze použít k výrobě něčeho nového. Nebojte se být kreativní.  

Kompostujte

Možná vás překvapí, co vše lze kompostovat. Zdaleka se nejedná pouze o zbytky jídla. Kompostovat lze také čajové sáčky, vlasy, nehty nebo například kartáček na zuby, pokud vyměníte ten plastový za bambusový. Obecně lze říci, že kromě potravin se dají kompostovat papírové, dřevěné nebo bambusové produkty. Pro urychlení procesu můžete použít urychlovač kompostu.

Vyzkoušet můžete také vermikompostování. Jedná se o metodu, kdy se k rozkladu organického materiálu využívají žížaly. Rychle tak přeměníte bioodpad na živiny bohaté hnojivo. Vermikompostér můžete zakoupit buď hotový anebo si jej snadno vyrobit i doma. 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.