Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Jak si vyrobit přírodní deodorant

Léto je tu a s ním i horké dny. A s těmi bohužel přichází i nepříjemné pocení.  Chtěli byste účinný deodorant, který bude šetrný jak k naší pokožce, tak k životnímu prostředí? Pak může být výběr toho správného produktu oříšek. Existuje ještě ale jiná alternativa, než zamířit do obchodu. Deodorant si totiž snadno vyrobíte i doma, a to za pár kaček. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Pocení jako přirozený proces

Ať se nám to líbí nebo ne, pocení je pro naše tělo důležité. Jistě, je nepříjemné, ale jedná se o přirozený proces nezbytný pro správné fungování našeho organismu. Díky procesu pocení jsme schopni regulovat svou tělesnou teplotu, pomáhá chránit naši pokožku, a spolu s potem se také vyplavují toxické látky pryč z našeho těla. K naší nelibosti je však tento proces doprovázen nepříjemným zápachem. Ten není způsoben samotným potem, ale bakteriemi, které jej rozkládají.

 

Deodorant není antiperspirant

V regálech obchodů se to hemží nejrůznějšími přípravky. Mnohdy tak nevíme, který produkt vybrat a sáhneme po prvním, který nám přijde pod ruku. Alespoň jednou kritérium bychom se však měli naučit rozlišovat. A to sice, zda se jedná o deodorant nebo o antiperspirant. Není to totéž. Zatímco antiperspirant zabraňuje přirozenému procesu pocení, deodorant pouze zabraňuje tvorbě bakterií, čímž eliminuje nepříjemný zápach, avšak samotnému procesu pocení nezabrání.  

 

Jak na výrobu domácího deodorantu

Suroviny

Zní vám výroba deodorantu jako něco složitého, co doma jen těžko zvládnete? Nebojte, uvidíte, že je to snazší, než jste si mysleli. 

Budete k tomu potřebovat jedlou sodu, škrob, MCT olej a esenciální olej. Jedlá soda eliminuje nepříjemný zápach, napomáhá správnému pH pokožky, má protizánětlivé účinky, a stejně, jako škrob, pohlcuje nadbytečnou vlhkost. MCT olej je extrahovaný z kokosového oleje. Hydratuje a zklidňuje pokožku, snižuje její podráždění, a má antiseptické a antibakteriální účinky. Na trhu je běžně dostupný.  Esenciální olej pak dodá deodorantu požadovanou vůni. Jeho výběr je čistě na vás, avšak mezi ty nejoblíbenější patří šalvějový, mátový, citrusový nebo tea tree.

Pokud vás MCT olej omrzí, můžete ho zkusit vyměnit například za olej arganový, ricinový či za bambucké máslo

Návod k přípravě

A jak tedy na to? Velice snadno. Smíchejte dohromady ½ šálku jedlé sody s ½ šálku kukuřičného škrobu. Přidejte 5 polévkových lžic MCT oleje (nebo jeho alternativy) a 20 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Vše pořádně promíchejte a hotovou směs přelijte do vzduchotěsné nádoby. Deodorant uchovávejte na chladnějším místě. Hotový deodorant vám vydrží až dva roky.

Deodorant můžete nanášet pomocí dřívka, tyčinky nebo jednoduše konečky prstů. Nanášené množství by mělo odpovídat zhruba velikosti hrášku. Při tomto dávkování a při dodržení výše popsaného množství surovin by vám mělo vyrobené množství deodorantu vystačit zhruba na 4-6 měsíců.





Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.