Jak správně cvičit
Chcete se pustit konečně do cvičení a získat tak svou vytouženou postavu? Skvělé, jen do toho! Ale pamatujte, že cvičení má své zásady a stejně tak, jako nic jiného se nemá přehánět. Nevhodným cvičením můžete nadělat více škody, než užitku a zadělat si na zdravotní komplikace. Jak cvičit tak, aby jste ze cvičení vytěžili maximum, ale zároveň jste jím svému tělu neublížili se dozvíte v tomto článku.
Vždy se před cvičením protáhněte a zahřejte svaly
Je jedno, zda jdete běhat, čeká vás trénink v posilovně, nebo se chystáte si zacvičit jenom tak doma. Vždy je nutné se před samotným cvičením protáhnout a zahřát svaly. V opačném případě nejen, že budete mít menší rozsah pohybu, ale také se velice snadno zraníte.
A jak to udělat? Pro protažení úplně postačí klasické cviky, které známe z hodin tělesné výchovy. Důležité je dělat je poctivě. Svaly potom nejlépe zahřejeme třeba během, nebo jízdou na kole či rotopedu. Tu provádějte alespoň 5 - 10 minut.
Začínejte zvolna, ale buďte důslední
Nic se nemá přehánět. A u cvičení to platí dvojnásob. Konkrétní cvičební plán závisí samozřejmě od vaší současné kondice. Poslouchejte proto své tělo a řiďte se jím. Pamatujte ale, že mnohem důležitější, než se za každou cenu přepínat, je pravidelnost a vytrvalost. 30 minut strávených cvičením každý den je mnohonásobně účinnější a příjemnější, než se jednou týdně mořit 3 hodiny v posilovně. Pokud posilujete v posilovně s větší zátěží či delší čas, dejte si alespoň dva dny v týdnu oraz a nechte své tělo odpočinout.
Navíc je dokázáno, že pokud člověk učiní velkou změnu naráz, zpravidla u ní dlouho nevydrží. Začínat po malých krůčcích je tak nejen lepší pro tělo, ale je velká pravděpodobnost, že vám získané návyky, které si vytvoříte, již zůstanou. Lépe se vám bude cvičební plán dodržovat, stanovíte-li si přesné dny a časy, kdy budete cvičit. Pokud budete cvičit doma, vytvořte si k tomu vhodné podmínky. To znamená zejména vyhrazení dostatečného prostoru a času a alespoň základní výbavu na cvičení. Nutností je v takovém případě minimálně cvičící podložka. Dalšími skvělými pomocníky na domácí cvičení, které vás zároveň nevyjdou nijak zvlášť draho, jsou také třeba jednoruční činky nebo posilovací guma.
Cvičte správně
Pokud nebudete cvičit technicky správně, nejen, že cvičení nebude účinné a vy budete frustrovaní, že se vaše postava stále nemění, ale opět tím můžete uškodit svému tělu. Ideální je také věnovat se celému tělu namísto pouze jedné konkrétní části a variantu vybraných cviků zvolit opět podle vaší momentální kondice. Pokud nevíte, jak provádět cviky správně, zvažte alespoň jeden trénink s odborníkem.
Důležitý je i jídelníček
Pokud chcete, aby cvičení mělo výsledky a aby byli tyto výsledky dlouhotrvající, je potřeba i k jídelníčku přistupovat správně. Jeho konkrétní podoba závisí na tom, jaký váš cíl. Ten může být v zásadě dvojí, a to buď hubnutí nebo nabírání svalové hmoty. V obou případech je však důležitý dostatečný příjem proteinů, čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a luštěnin. Vyhnout byste se naopak měli uzeninám, polotovarům, alkoholu a potravinám s nadměrným obsahem sacharidů, jako jsou například slazené nápoje. V obou případech platí také nehladovět! V případě, že chcete hubnou, vyzkoušejte místo hladovky raději některý ze spalovačů tuků. Opět není od věci nechat si v tomto bodě poradit od odborníka.
A co vitamíny a minerály? Z minerálů doporučujeme dbát na dostatečný přísun magnesia, které uleví od svalových křečí a urychlí regeneraci svalů po tréninku. Dále je důležitý vápník, který zajistí dostatečnou sílu vašich kostí a dokáže tak eliminovat riziko vzniku únavové zlomeniny. Kromě magnesia a vápníku je důležitý také zinek, draslík a železo, které působí proti únavě a slabosti. Podobnou funkci, jako hořčík má také glutamin a další aminokyseliny. Z vitamínu je to pak zejména vitamín C, který dodá oslabenému organismu ztracenou energii a opět tak nakopne imunitní systém. Velice pozitivní vliv na snížení bolesti svalů a podporu jejich růstu mají také omega-3 mastné kyseliny. Ty navíc hrají v našem těle mnoho dalších významných rolí.