Jak správně třídit odpad
Množství odpadu, které lidstvo vyprodukuje je enormní. Celosvětově se za jediný rok vyprodukují zhruba 2 miliardy tun odpadu. Toto číslo bohužel v důsledku zvyšující se populace stále roste. Je proto důležité, dnes více než kdy dříve, se postavit k zacházení s odpadem zodpovědně. A v České republice si nevedeme vůbec špatně. Přes 70 % Čechů třídí odpad. Není to také žádná věda. Pojďme si říct, jak na to.
Má to smysl?
Má. Třídění odpadu umožňuje jeho recyklaci, tedy opětovné využití. Tříděním tak odlehčíme přírodě, jednak tím, že snižujeme celkové množství odpadu a také tím, že šetříme přírodní zdroje a energii, kterou bychom museli vynaložit na získání nových surovin.
“Stejně to pak sesypou zase všechno dohromady.” Jedná se snad o nejrozšířenější mýtus ze všech. Není tomu tak. Už z ekonomického hlediska by to byl nesmysl. Recyklovaný odpad může být použit jako surovina na výrobu něčeho dalšího. Na co tedy vynakládat zdroje, jak finanční, tak přírodní, na získání nových surovin?
Do kterého kontejneru co patří
Jenom pro jistotu, protože opakování je matka moudrosti, si pojďme připomenout, do kterých kontejneru patří jaký odpad. Univerzálním pravidlem je, že odpady do kontejnerů na tříděný odpad vyhazujeme čisté. Tedy zejména bez zbytků jídla či čistících prostředků a bez mastnoty.
Do modrých kontejnerů patří papír. Můžete zde tedy odhazovat noviny, časopisy, papírové obaly a podobně. V žádném případě do nich však nepatří použité pleny či papírové kapesníky! A možná pro někoho překvapivě nepatří do modrých popelnic ani fotografie. Speciální úprava fotografického papíru brání v jeho recyklaci.
Žluté kontejnery slouží na plastový odpad. Patří sem tedy nejrůznější krabičky a kelímky od potravin, pet láhve, sáčky a další výrobky z plastu.
Na sklo jsou určeny kontejnery zelené (případně bílé). Můžete zde vhazovat láhve od nápojů, další skleněné nádoby a tabulové sklo. Pozor, do těchto kontejnerů nepatří keramika a porcelán, autosklo a zrcadla (ani jinak pokovené či pozlacené sklo).
Kartony od nápojů pak patří do oranžových kontejnerů nebo do kontejnerů opatřených oranžovou nálepkou.
Na některých místech můžeme narazit na šedé a hnědé kontejnery. Šedé jsou určeny na třídění drobného kovu, jako jsou například plechovky od nápojů. Objemnější kovový odpad patří do sběrného dvora. Hnědé kontejnery slouží na biologicky rozložitelný odpad.
Do běžných kontejnerů nepatří nebezpečný odpad, stavební odpad, elektrospotřebiče, či objemný odpad, jako je například nábytek! Ke sběru těchto odpadů slouží sběrné dvory. Případně můžete využít mobilního sběru, jenž pořádají některé obce.
A co s použitým olejem? V žádném případě nepatří do výlevky. Nahromaděný olej snižuje průtok a může zcela ucpat odpadní potrubí. Nejlepší je vhodit olej v plastové uzavřené nádobě do příslušné popelnice, případně odvézt do sběrného dvora.
Co je to nebezpečný odpad
Už víme, že nebezpečný odpad nepatří do běžných popelnic. Co to ale vůbec ten nebezpečný odpad je? Jedná se o obaly od nejrůznější barev, ředitel, lepidel, mořidel, laků či čistících prostředků. Dále o baterie, zářivky, tonery do tiskáren, elektroodpad či nepoužitelná léčiva. Nepoužitelná léčiva se vracejí ideálně zpět do lékáren. Ty mají ze zákona povinnost je od vás zpětně odebrat. Převezmou je od vás také ale ve sběrných dvorech. Pokud si nejste jisti, zda se jedná o nebezpečný odpad či nikoliv, hledejte symbol přeškrtnuté popelnice. Veškerý nebezpečný odpad musí ze zákona tento symbol na obalu obsahovat.
A nezapomeňte, že ne vždy je potřeba odhazovat vše do popelnice. To, že daná věc dosloužila nám neznamená, že nemůže ještě posloužit někomu dalšímu. Zkuste odnést nepotřebné oblečení do speciálních kontejnerů, knihy do antikvariátu a hračky, z nichž už vaše ratolesti vyrostly, darujte třeba dětskému domovu.