Nepodceňujte pitný režim ani s koncem léta
Léto se sice pomalu chýlí ke konci, ale i tak je třeba dbát na dodržování pitného režimu. V létě nás vysoké teploty a zvýšená fyzická námaha často sami vedou k pocitu žízně a nutí nás se napít. S koncem léta se však snižují venkovní teploty a mnohdy i naše fyzická zátěž, a tak na doplňování tekutin často zapomínáme. Pocit žízně však není pro pitný režim vůbec rozhodující a o to více je potřeba myslet na dostatečný příjem tekutin během celého dne.
Kolik byste měli denně vypít
Konkrétní množství tekutin, které byste měli denně vypít nelze jednoznačně určit. To totiž závisí na několika faktorech, jako jsou tělesná hmotnost, fyzická aktivita nebo roční období. V průměru by měl za normálních podmínek denní příjem tekutin odpovídat zhruba 0,5 l na 15 kg hmotnosti.
Mějte na paměti, že není tekutina jako tekutina. Základem pitného režimu by měla být čistá voda, ať už kohoutková či balená, neslazené čaje, případně neslazené ovocné a zeleninové džusy. Vyvarovat byste se měli naopak slazeným nápojům, jako je třeba Coca Cola. Ti z vás, kteří holdují kávě, by pak měli myslet na to, že káva naopak dehydratuje. Určitě tak šálek kávy nelze počítat do pitného režimu a naopak byste měli dbát na to, abyste ideálně každý šálek kávy doplnili sklenicí vody. Stejně tak do pitného režimu nelze zahrnout alkoholické nápoje.
Proč je pitný režim důležitý
Naše tělo je ne nadarmo složeno ze 70 % z vody. Voda je základem pro správný průběh metabolických procesů a pro rozvod živin po těle, tvoří prostředí pro buňky, tkáně a orgány, působí jako mazivo pro klouby a je nezbytná pro správné fungování kognitivních funkcí.
Co se děje s organismem v případě nedodržování pitného režimu
Krátkodobé nedodržení pitného režimu vede k dehydrataci. Ta se projevuje nejčastěji únavou, poruchou soustředění, bolestí hlavy, nevolností, vysycháním sliznic a změnou jejich barvy, zápachem z úst, zácpou či výkyvy nálad. Navíc škodí také naší pokožce. Ta ztrácí svoji pružnost a začínají se rychleji projevovat známky stárnutí.
Při dlouhodobém nedodržování pitného režimu si zaděláváme na vážné zdravotní komplikace. Může se jednat například o ledvinové kameny nebo další onemocnění ledvin, infarkt či dokonce rakovinu. Nečekejte, až se tyto komplikace projeví, to je již na nápravu mnohdy příliš pozdě. Raději jim předcházejte tím, že začnete pitný režim dodržovat ještě dnes.
Vybavte sebe i své děti lahvemi na vodu
Kolikrát se vám již stalo, že jste si na to, že byste se měli napít i vzpomněli, ale zrovna jste u sebe žádnou vodu neměli, a tak jste prostě tento pocit přešli? Není nic jednoduššího, než si pořídit svou vlastní lahev na vodu, kterou budete nosit stále s sebou. Je to mnohem ekologičtější i ekonomičtější varianta, než neustálé dokupování nápojů v pet lahvích.
Nezapomeňte vybavit lahví na vodu také vaše děti. První školní den se kvapem blíží a právě proto je na to teď ten správný čas. Plastové pet lahve jsou nehygienické a vydrží vašemu dítěti pouze pár dní. Nahraďte je proto plastovými, skleněnými či nerezovými lahvemi, které budete moci používat opakovaně po celý rok. Jsou mnohem ekologičtější, hygieničtější a navíc je díky obrovskému výběru různých designů budou vaše děti milovat a stanou se tak motivací k dodržování pitného režimu.