Řekněte stop palmovému oleji
Palmový olej má široké spektrum využití a je přitom velice levný. Není tak divu, že představuje celou třetinu světové produkce olejů. Najdeme jej nejen v mnoha potravinách, ale také jako součást kosmetických výrobků nebo třeba v krmivu pro zvířata. Palmový olej přitom škodí nejen našemu zdraví, ale pěstování palmy olejné, z níž se palmový olej získává, má rovněž devastující dopad na životní prostředí. Je tak na čase říci palmovému oleji STOP.
Jak se získává palmový olej
Palmový olej se získává lisováním plodů palmy olejné. Lisovat se dají buď jejich dužiny, anebo jádra. V druhém případě mluvíme o takzvaném palmojádrovém oleji. Palma olejná původně pochází ze západní Afriky, avšak dnes se hojně pěstuje podél celého tropického pásma. Největšími producenty tohoto oleje jsou Indonésii a Malajsie. Celých 86 % celosvětové produkce připadá právě na tyto dvě země.
Vliv palmy olejné na životní prostředí
Na životní prostředí má pěstování palmy olejné přímo katastrofální vliv. Ve velkém jsou vypalovány porosty původních deštných pralesů, aby bylo možné rozšiřovat palmové plantáže a uspokojit tak rostoucí poptávku po palmovém oleji. Na Borneu a Sumatře dnes již více, než polovinu původního pralesa nahradily monokultury palmy olejné. Navíc má tato plodina extrémně znehodnocuje půdu, která tak ztrácí svou funkci. Pro udržení produkce je proto nezbytné používání pesticidů a hnojiv, a to ve velkých dávkách. Ty pak končí v tamních řekách, kde mají za následek úhyn ryb a dalších vodních živočichů.
S úbytkem původních ekosystémů souvisí také vymírání původních druhů rostlin a živočichů. Vlajkovým druhem v boji proti palmovému oleji se stal orangutan. Jejich populace trpí nejen samotným úbytkem přirozeného prostředí. Orangutani jsou často v důsledku odlesňování zahnáni na plantáže, kde jsou okamžitě zabiti, případně prodáni na černém trhu.
Úbytek přirozených ekosystémů, a s tím spojené vymírání živočišných i rostlinných druhů, však není jediným problémem spojeným s produkcí palmového oleje. Produkce palmového oleje v takovém množství totiž souvisí také s enormní produkcí emisí.
Pěstování palmy olejné přináší problémy také místním farmářům. Mohlo by se zdát, že palmové plantáže přinášejí pracovní příležitosti pro místní a zlepšují tak jejich životy. Opak je však pravdou. Farmáři přicházejí kvůli plantážím o půdu a stávají se tak jakýmisi novodobými otroky.
Palmový olej a vliv na lidské tělo
O vlivu palmového oleje na naše zdraví se vedou neustále spory. Faktem však zůstává, že palmový olej obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin. Je přitom známo, že jejich nadbytečný příjem nepřináší pro lidské tělo nic dobrého. Ohroženy jsou zejména cévy a srdce. Rovněž může nadbytečný příjem mastných kyselin vést k nadváze, ke vzniku cukrovky a k poruchám metabolismu.
Jak zmenšit spotřebu palmového oleje
Nebojte, omezit palmový olej neznamená vzdát se vašich oblíbených pochutin. Dnešní trh nabízí množství produktů, které nejen, že palmový tuk neobsahují, ale ještě výtečně chutnají. Ať už si rádi pochutnáváte na oříškových krémech, sušenkách, brambůrkách nebo třeba čokoládě, vždy existuje možnost zvolit výrobky bez obsahu palmového oleje.
Pokud už výrobek palmový olej obsahuje, koukejte po certifikaci Identity-Preserved Model Certified. Ta by měla být zárukou, že produkce palmového oleje obsaženého v daném výrobku je v souladu se zásadami udržitelného zemědělství. Celá problematika certifikací je však složitá a mnohé z nich jsou pouze nálepkami, které mají v očích spotřebitelů očistit používání palmového oleje, avšak ve skutečnosti nemají s udržitelností nic společného. Vždy je tak lepší palmový olej zcela vynechat a nahradit je jiným tukem, máte-li takovou možnost.