Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Učte se efektivně

Září je tady a s ním začínají také semestry na vysokých školách. Jak zvládnout učení tak, abyste se nemuseli obávat závěrečných zkoušek a zároveň měli dostatek času na práce, brigády i sami sebe? Pojďte se s námi podívat na pár tipů a osvědčených rad, jak být efektivní nejen při učení, ale také třeba v práci. Na závěr si řekneme něco o tom, jak nově nabyté vědomosti udržet v paměti.

Dopřejte svému tělu vše potřebné

Učení vám půjde mnohem lépe, pokud budete dodržovat pár jednoduchých pravidel. Tady jsou.

Spěte dostatečně

Nejen, že budete-li nevyspalí, budete se na učení těžko soustředit, ale navíc je dokázáno, že pravidelný spánek kratší, než 6 hodin, má vliv na centrum krátkodobé paměti. Spánek zrychluje proces učení, posiluje paměť a právě během spánku se získané informace zpracovávají a ukládají. Dbejte proto na dostatečný a kvalitní spánek.

Dodržujte pitný režim

Dostatečná hydratace je pro správnou funkci vašeho mozku velice důležitá. Nedostatek tekutin má za následek sníženou koncentraci a produktivitu a zvýšenou únavu. Raději, než po slazených nápojích sáhněte po čisté vodě.

Pusťte do svých plic čerstvý vzduch

Ani přístup k čerstvému vzduchu nepodceňujte. Ideální je umístit své pracovní místo poblíž okna a často větrat. Od věci není ani krátká procházka. Uvidíte, jak vám s čerstvým vzduchem v plicích učení poleze hned lépe do hlavy.

Nenechte se při práci rozptylovat

Důležité je také odstranění rušivých elementů z vašeho okolí. Vypněte si proto upozornění na mobilu, nebo telefon, v případě, že jej k učení nepotřebujete, vypněte úplně.

Podpořte svůj mozek vhodnými doplňkami stravy

Nebojte se sáhnout po vhodných doplňcích stravy. Z minerálů a vitamínů je pro mozkovou činnost důležitý zinek, hořčík, železo, vápník, vitaminy C, B, E a cholin. Službu vám prokáží také omega-3 mastné kyseliny, lecitin nebo oblíbená Ginkgo biloba. Sáhnout můžete také po doplňcích stravy určených přímo na podporu paměti a soustředění, které v sobě kombinují všechny důležité látky.

Zapomínat je normální

Tak schválně. Kolikrát se vám stalo, že jste se něco naučili a po týdnu od složení zkoušky jste se mohli začít danou látku učit znovu? A co teprve, když si potřebujete zapamatovat velké množství informací najednou třeba na státnice? Nebylo by super, kdyby jste se to, co jste se už jednou naučili, nemuseli učit stále dokola? Máme pro vás dobrou zprávu, jde to. 

V roce 1885 uvedl německý psycholog Hermann Ebbinghaus dílo, ve kterém poprvé představil takzvanou křivku zapomínání. Ta vyjadřuje průběh zapomínání v čase a říká, že k největší ztrátě informací dochází během prvních pár desítek minut od jejich získání. Zkrátka nově získané informace nejsou příliš pevné, a proto je rychle zapomínáme.

Opakování, matka moudrosti

Toto notoricky známé přísloví nevzniklo jen tak náhodou. Právě opakování je klíčem k tomu, jak si informace uchovat v paměti a výrazně tak zpomalit proces zapomínání.

A jak často tedy opakovat? Podle mnoha studií, které se od vydání Ebbinghausova díla tímto tématem zabývaly, je ideální danou látku zopakovat zhruba 15 minut po skončení učení, následně po 24 hodinách, pak po týdnu, další po měsíci a potom již stačí opakovat ji pravidelně po 6 měsících. Na 1 hodinu učení přitom připadá přibližně 10 minut opakování. 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.