Zatočme s plasty
Planetu máme jenom jednu a podle toho bychom se k ní měli také chovat. V tomto článku se zaměříme na plasty, které patří mezi jedny z nejpalčivějších ekologických problémů. Množství plastové odpadu je dnes enormní a zpracování plastového odpadu není zdaleko dostačující. Plasty tak končí v přírodě, a ta si s nimi neumí efektivně poradit. Igelitové tašky a sáčky se rozkládají asi 25 let, plastové kelímky až 70 let a takové pet láhve potřebují celé století. Zbytky plastů se dostávají do těl živočichů a skrz potravní řetězec i do těch našich. A co pro to můžeme udělat my? Začněme třeba tím, že se vyvarujeme používání plastových výrobků. Přinášíme vám pár tipů, jak na to.
Láhve a kelímky na nápoje
Vyměňte jednorázové pet láhve za ty, které budete moci po každém použití jednoduše umýt a znovu naplnit. Prospějete tak nejen přírodě, ale i vašemu tělu. Určitě bude rádo, když vyměníte kupované slazené limonády například za domácí ledový čaj nebo svěží vodu s citronem a mátou. Láhve na vodu můžete vybírat z několika různých materiálů.
Pokud jste milovníci kávy a dáváte si váš zamilovaný nápoj na každém rohu, zkuste si jej nechávat dělat do vlastního kelímku, místo těch jednorázových. Kromě ulehčení životnímu prostředí se nebudete muset obávat, že kvůli špatně nasazenému víčku skončí obsah kelímku na vaší halence místo ve vašem žaludku, a jako bonus dostanete dnes ve spoustě kaváren slevu, pokud si přinesete vlastní hrneček.
Jednorázové nádobí
Pořádáte zahradní slavnost nebo grilovačku a při představě, jak myjete desítky kusů nádobí po všech hostech vás jímá hrůza? Nezoufejte, i jednorázové nádobí se dá vyřešit ekologicky. Vyzkoušejte třeba dřevěné příbory, papírové talíře, kelímky z cukrové třtiny nebo brčka z bambusu či rýže. Možností je opravdu mnoho.
Plátěné tašky a Eko sáčky
Ve většině obchodech jsou dnes běžně k dostání tašky papírové, které jsou samozřejmě jednou z alternativ k těm igelitovým. Ale kolikrát se vám stalo, že se utrhlo ucho, když jste nesli těžší nákup? Nebo hůř, že jste se táhli s nákupem v papírové tašce domů a začalo pršet? Její obsah pak obvykle skončí na chodníku. Těmto problémům se vyhnete, pokud si pořídíte tašku látkovou.
Plátěnou tašku na nákupy už máte, ale stále používáte plastové sáčky na ovoce, zeleninu nebo pečivo? Zkuste i ty nahradit sáčky, které nebudou z plastu a můžete je používat opakovaně. Můžete vybírat z nejrůznějších materiálů, jako je třeba bambusové froté, biobavlna nebo síťovina.
A co třeba s promočeným či propoceným oblečením nebo mokrými plavkami a osušku? I tady můžete nahradit igelitovou tašku za ekologičtější variantu. Zkusit můžete například prodyšné pytlíky s voděodolného materiálu. Klasické odpadkové pytle můžete zase nahradit těmi z kompostovatelného materiálu, který je vyrobený z rostlinných surovin a neobsahuje mikroplasty. Také mikrotenové sáčky na exkrementy pro svého čtyřnohého parťáka můžete vyměnit za ty ekologické. Eko sáčky na exkrementy jsou vyrobeny z přírodního škrobu a jsou kompostovatelné.